ZESTAW HYDROFOROWY - CO WARTO WIEDZIEĆ - pensjonatlimba.pl

ZESTAW HYDROFOROWY - CO WARTO WIEDZIEĆ

CZYM JEST ZESTAW HYDROFOROWY 


Zestaw hydroforowy ma za zadanie zapewnić intensywny strumień wody stabilizując ciśnienie w instalacji, a także chroni pompę przed zbyt częstym włączaniem oraz wyłączaniem się. Potocznie zwany jest hydroforem. Mechanizm zostaje wyłączony, gdy osiągnie maksymalną wydajność. Jeśli jest to konieczne sterownik może włączyć pompę. Zaletą hyfroforów jest duża pojemność. W większych stacjach pomp stosuje się układy jednorzędowe, szeregowe lub dwurzędowe pomp. 


JAK ZBUDOWANY JEST ZESTAW HYDROFOROWY 


Zestaw składa się ze przedewszystkim ze zbiornika hydroforowego, pompy, zaworów, urządzeń kontrolno-pomiarowych, sterownika oraz rurociagów. Całość powinna być zainstalowana na podkładkach wibroizolacyjnych. Najczęściej zestawy składają się z od trzech do sześciu pomp z czego jedna z nich nazwana jest rezerwową. Zbiornik, który jest zamknięty częściowo wypełniony jest wodą a częściowo powietrzem. 


TYPY HYDROFORÓW   • o stałym ciśnieniu - posiadają dwa zbiorniki powietrza oraz wody. Jednocześnie działać musi pompa wody wraz ze sprężarką. Zapewniają stałe ciśnienie i mniejsze zużycie energii. 

  • tradycyjny - najmniejsze zbiorniki posiadają 100 litrów pojemności. Wymagają pomieszczenia z utwardzoną powierzchnią i nie są przenośne. 

  • membranowe - posiadają przeponę (membranę), która rozdziela przestrzeń na dwie części. Zaletą jest rzadsze dopompowywanie powietrza do zbiornika, cichsza praca oraz większa kompaktowość. 


Zbiorniki mają różne pojemności i dobierane są w zależności od potrzeb oraz posiadanego miejsca. Rozmiar zbiornika przekłada się na ciśnienie wody. Nowoczesne hydrofory pracują o wiele ciszej i są wyposażone w elektroniczne regulatory dzięki którym nie ma potrzeby ręcznego ustawiania sprzętu. Jeśli woda nie należy do czystych warto założyć dodatkowo filtry, które ochronią zestaw hydroforowy przed zapchaniem i wpłyną korzystnie na ich działanie. Wszystkie parametry powinny być odpowiednio dobrane do indywidulanych potrzeb i możliwości. Najważniejsze aby hydrofor był niezawodny, funkcjonalny, efektywny i ekonomiczny. 

Słowa kluczowe:zestaw hydroforowy,